Този сайт използва бисквитки за да може да функционира пълноценно.
Повече може да видите в политика за бисквитките.
Как да използваме правилно ролер – предложения за упражнения с ролер

Ролката за упражнения е уред, използван от все по-голям брой хора. Този уред се намира на практика във всяка фитнес зала, а е добре да го имате и у дома. Упражненията с ролка имат много предимства - отпускат мускулите и намаляват болката, подобряват кръвообращението и правят мускулната тъкан по-гъвкава. За да постигнете този ефект обаче, трябва да използвате ролката правилно. В днешната публикация в блога ви обясняваме как да използвате ролката и какви упражнения да изпълнявате с нея.

Коя ролка за упражнения да избера, гладка или с издатини? Гладкият ролер е добър за начинаещи. Масажът, извършван с него е по-нежен и безопасен. Нежно масажираните мускули ще се отпуснат без риск от дискомфорт или болка. Гладката ролка ще бъде най-подходяща за слаби хора. От друга страна, хората с набито телосложение и редовно трениращи ще се нуждаят от ролка за упражнения с издатини. Ефектът му е по-силен, което ви позволява да подготвите мускулите си за интензивно натоварване.
Ролерът за упражнения не трябва да се използва върху наранени зони. Първо трябва да се излекуват. Освен това ставите не трябва да се масажират с ролки. Удобна повърхност за упражненията ще ви бъде необходима - преди да започнете да тренирате, вземете постелка за упражнения.

Какво е ролка за упражнения?
Ролката за упражнения, наричана още масажна ролка или просто ролер, е чудесен аксесоар за релаксиращи и стречинг упражнения. Може да се използва за самомасаж на тялото и облекчаване на мускулното напрежение. Ролерът е прост, но ефективен спортен аксесоар, който си струва да използвате всеки ден. Ще бъде полезно за хора от всички възрасти и с всякакво ниво на подготовка. Ролките за упражнения са дунапренени ролки с равна повърхност или с издатини. Ще ги загреете преди същинската тренировка и ще отпуснете тялото си след упражненията.
Коя ролка за упражнения да изберете?
Ролките за упражнения се различават по форма, твърдост, размер и цвят. Най-важният параметър е степента на твърдост. По-меките ролки за упражнения се препоръчват за хора, които никога преди не са тренирали с ролка. Ролки със средна твърдост се препоръчват за хора, които спортуват от време на време и вече са използвали тези аксесоари. Професионалните спортисти и хората с високо телесно тегло трябва да използват ролки с най-висока твърдост.Формата на ролката определя нейното използване. Открояват се:
- Цилиндрични ролки - служат за търкаляне на крайниците на тялото;
- Фигура 8 ролки – предназначени за търкаляне на параспиналните мускули;
- Кръгли ролки – предназначени за масаж на ходилата.
Коя ролка за упражнения да избера, гладка или с издатини? Гладкият ролер е добър за начинаещи. Масажът, извършван с него е по-нежен и безопасен. Нежно масажираните мускули ще се отпуснат без риск от дискомфорт или болка. Гладката ролка ще бъде най-подходяща за слаби хора. От друга страна, хората с набито телосложение и редовно трениращи ще се нуждаят от ролка за упражнения с издатини. Ефектът му е по-силен, което ви позволява да подготвите мускулите си за интензивно натоварване.
Как да тренираме с ролка?
Ролерът за упражнения ви позволява да изпълнявате широк набор от упражнения. Има няколко правила, които трябва да спазвате, когато тренирате. На първо място, разтягането трябва да става бавно и внимателно. Избраната част от тялото трябва да се търкаля около 8-10 пъти, като се масажират прецизно мускулите. За болезнени точки можете да спрете и да натиснете ролката за няколко секунди. Важно е да запомните, че даден мускул не трябва да се търкаля повече от 3 минути.Ролерът за упражнения не трябва да се използва върху наранени зони. Първо трябва да се излекуват. Освен това ставите не трябва да се масажират с ролки. Удобна повърхност за упражненията ще ви бъде необходима - преди да започнете да тренирате, вземете постелка за упражнения.

Масажен ролер - примерни упражнения
- Масаж на гръбначния стълб. За това упражнение ви трябва ролка с фигура осмица. Легнете на постелката по гръб, краката трябва да са свити в коленете. Поставете ролката под лумбалния гръбначен стълб, така че празнината между топките да е на нивото на гръбначния стълб;
- Масаж на бицепсовия мускул, разположен в задната част на бедрото. Седнете на постелката, изпънете единия крак и поставете ролка под него. Свийте другия си крак в коляното. Повдигнете задните си части нагоре, като се подпрете с ръце отзад. Бавно преместете крака си по ролката, не пъхайте ролката под коляното. По същия начин можете да масажирате и прасците си. Ако упражнението не ви е болезнено, можете да масажирате и двете бедра едновременно;
- Масаж на четириглавия мускул, разположен в предната част на бедрото. Легнете по корем, изпънете единия крак и поставете ролката под него. Свийте другия крак в коляното и го преместете настрани. Опирайки се на свития крак, завъртете предната част на бедрото;
- Масаж на външната част на бедрото. Легнете настрани на постелката и се подпрете с предмишницата си. Единият крак трябва да е изправен, а другият сгънат в коляното и поставен пред или зад крака, който се масажира. Бавно завъртете бедрото;
- Масаж на задните части. Седнете със задните си части върху ролката. Поставете единия крак, свит в коляното, пред вас, другия крак поставете върху първия, така че глезена да е над коляното. Подпрете се с ръце и завъртете дупето си.
Posted:
July 03, 2024